tragikomédia
Maxim Gorkij patrí k výrazným osobnostiam ruskej literatúry a jeho hry k najoriginálnejším dielam svetovej dramatiky. Meštiaci sa po troch desaťročiach vracajú na javisko martinského divadla v novom preklade Jána Štrassera, aby sa v nich naplno prejavila sila Gorkého divadelného myslenia.
V centre hry stojí generačný konflikt v dome Bessemionovovcov. Generácii rodičov sa pod rukami rozpadáva ich neotrasiteľná predstava o správnom spôsobe života a jeho hodnotách. Generácia detí túži protestovať, väčšina však celkom presne nevie, ako a voči čomu. Nešťastné lásky, nedostatok citového naplnenia, vzájomné nepochopenie, neúcta a egoizmus vytvárajú neznesiteľné napätie. Séria konfliktov ústi do rozpadu rodiny a odchodu väčšiny obyvateľov tohto domu.
Gorkij, samozrejme, neostáva len pri rodinnej dráme. Na jej pôdoryse kreslí prekvapivo aktuálny sociálno-kritický obraz spoločnosti, ktorý už v roku 1901 priam prorocky predpovedá politické a spoločenské napätia rodiaceho sa dvadsiateho storočia. Od ziskuchtivého konzervatívneho Bessemionova cez jeho mladú a už vyhorenú dcéru Táňu až po nihilistického alkoholika Tetereva sú Meštiaci nesmierne živým portrétom veľmi pestrej skupiny ľudí.
V tomto dome by nechcel žiť nikto. Ale nebývame tam náhodou všetci?
Režisér Lukáš Brutovský sa po inscenácii Ostrovského Lesa vracia k ruskej klasike, v ktorej martinský súbor opäť získava mimoriadne herecké príležitosti. Meštiakmi zároveň nadviažeme na inscenáciu režiséra Ivana Petrovického, ktorá má dôležité miesto nielen v histórii martinského divadla, ale aj v inscenačnej tradícii tejto hry na slovenských javiskách.
Predstavenie trvá 175 minút s prestávkou.
Upozornenie: V predstavení sa fajčí!